+380-50-950-4582
·
office@fpartners.com.ua
Понеділок - Пʼятниця 09:00-17:00
·
Постійні клієнти
12 країн
Успішність
480+ проєктів
Довіра
350+ клієнтів

Правовий зміст інституту громадянства України: реалії та запропоновані зміни

Авторка – партнерка, адвокатка Вероніка Сметюх

18 червня 2025 року Верховна Рада України підтримала в цілому законопроєкт №11469, який вперше на законодавчому рівні вводить в Україні інститут множинного громадянства.
Зміни, які пропонують закріпити на законодавчому рівні – це порушення Конституції, загроза українській ідентичності чи відповідь на демографічні та безпекові виклики, а також на потребу відновлення та збереження зв’язку з мільйонами українців за межами держави?

Пропонуємо дослідити питання разом:
Стаття 4 Конституції України закріплює, що в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.
Профільний закон «Про громадянство України» від 2001 року визначає правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб.
Громадянство України – правовий зв’язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов’язках.
Громадянин України – особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.
Іноземець – особа, яка не перебуває в громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав.
Особа без громадянства – особа, яку жодна держава відповідно до свого законодавства не вважає своїм громадянином.


Громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням;
3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в заклад охорони здоров’я, заклад освіти або інший дитячий заклад, у дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім’ю; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв’язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх заявою прийняті до громадянства України.


До громадянства України не приймається особа, яка:
1) вчинила злочин проти людства чи здійснювала геноцид; 2) засуджена в Україні за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (до погашення або зняття судимості) з урахуванням рівня загрози для національної безпеки держави; 3) вчинила на території іншої держави діяння, яке визнано законодавством України тяжким або особливо тяжким злочином; 4) своїми протиправними діями створює/створювала загрози національній безпеці України в розумінні Закону України “Про національну безпеку України”.
Стаття 17 Закону України «Про громадянство України» визначає підстави припинення громадянства України: 1) внаслідок виходу з громадянства України; 2) внаслідок втрати громадянства України; 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Підставами для втрати громадянства України є: 1) добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття; 2) набуття особою громадянства України внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, у тому числі невиконання зобов’язань, взятих особою в зобов’язанні припинити іноземне громадянство, у зобов’язанні про складання іспитів з основ Конституції України, історії України та на рівень володіння державною мовою;3) добровільний вступ на військову службу іншої держави, яка відповідно до законодавства цієї держави не є військовим обов’язком чи альтернативною (невійськовою) службою.

Натомість, законопроєкт №11469 визначає «множинне громадянство» — це стратегічний крок для збереження єдності української нації в умовах війни, глобальної мобільності та великої діаспори.
Воно дозволяє: 1) зберегти зв’язок з Батьківщиною мільйонам українців, які були змушені виїхати під час повномасштабної війни та минулих історичних подій; 2) залучати таланти й інвестиції з-за кордону; 3) визнавати внесок діаспори у розвиток і захист держави, а також адаптувати Україну до європейських стандартів.
Водночас це безпечна і контрольована практика, яка не допускає громадянства з країнами-агресорами.

Ключові цифри:
130+ країн світу визнають множинне громадянство (включно з більшістю країн Європейського Союзу).
90% українців за кордоном знаходяться в країнах, де дозволено множинне громадянство.

Що передбачає законопроєкт №11469?
Для громадян України: 1) врегульовується факт наявності іноземного громадянства без загрози втрати українського (за умови, що інша держава входить до переліку країн, визначених Кабінетом Міністрів); 2) право офіційно отримати громадянство іншої країни, не відмовляючись від українського (за умови, що інша держава входить до переліку країн, визначених Кабінетом Міністрів).
Для громадян інших країн: 1)право на набуття громадянства України за скороченою процедурою для осіб українського походження; 2) впровадження нової процедури набуття громадянства для іноземців, які не мають українського етнічного коріння; 3)можливість отримати українське громадянство без вимоги відмови від наявного громадянства, крім випадків, коли йдеться про громадянство держави-агресора; 4)спрощену процедуру отримання громадянства для іноземців, які проходять військову службу в Україні; 5) право на українське громадянство для осіб, яких переслідують у їх країнах з політичних мотивів.
Для обох категорій встановлюється чітке правило: особа, яка має інший паспорт, але є громадянином України, на території України визнається лише як громадянин України.

Related Posts

Останні дописи

ВІЙНА ТА МИР & ЗЛОЧИН І ПОКАРАННЯ
10.06.2025
Визначення місця проживання дітей — рішення на користь клієнта
03.06.2025
Домашнє насильство в Україні: ідентифікація та відповідальність
07.05.2025
Написати у Telegram