10 грудня у світі відзначають Міжнародний день прав людини, заснований Генеральною асамблеєю ООН, бо саме в цей день в 1948 році Організація Об’єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини.
Загальна декларація прав людини є видатним документом в історії людства, ним започатковано процес створення системи міжнародних стандартів у галузі прав людини, набуття ними універсального характеру. А права людини визнано невід’ємним елементом людської особистості і людського буття.
Основний Закон України – Конституція, закріплює узагальнений перелік прав та гарантує механізм їх захисту та реалізації.
Стаття 3 Конституції України: «Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.»
Також положення статті 27 Конституції декларують, що кожна людина має невід’ємне право на життя.
Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов’язок держави – захищати життя людини.
Кожен має право захищати своє життя і здоров’я, життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань.
Для збереження правопорядку та здійснення правоохоронної функції в Україні існує низка спеціалізованих державних органів.
Приписами частини 1 статті 6 Закону України «Про національну поліцію» передбачено, що поліція у своїй діяльності керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно статті 214 Кримінального процесуального кодексу України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Будьмо правосвідомими та обстоюємо власні права та інтереси у встановлений законом спосіб, тоді захист прав людини буде не лише задекларованим, а й успішно зреалізованим в кожному конкретному кейсі, в державі, у світі.