1 червня в Україні і світі відзначають Міжнародний день захисту дітей. Адвокатом-партнером Веронікою Сметюх було сформульовано тези з найбільш актуальних запитів щодо прав дітей, їх відповідальності та способів вирішення кризових ситуацій.
ПРАВО НА ДИТИНСТВО
- ОБІЗНАНІСТЬ ПРО ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ. Кожному (дитині включно) гарантується знати свої права та обов’язки (ст. 57 Конституції України). Це дає змогу запобігти посяганню на них. Достатньо, щоб дитина знала, що всі рівні перед законом та суспільством.
- БАТЬКИ-ЗАКОННІ ПРЕДСТАВНИКИ. Якщо хтось порушив права дитини, то захистом її інтересів займаються в першу чергу батьки. Вони є законними представниками своїх дітей. Представляти інтереси дитини можуть як обидва – батько й мати, так і один з них за домовленістю (без спеціальних документів). Однак, батьки повинні захищати права і інтереси дітей, а не послуговуватися власними інтересами.
- ПРАВО НА ДИТИНСТВО. Включає гарантування безпечного середовища, право на освіту, дозвілля, зростання в сімейному оточенні в атмосфері миру, гідності, взаємоповаги, свободи та рівності. Кожна дитина має право на вільнодумство, вільний доступ до джерел знань та до культури, на вільне висловлювання особистої думки, формування власних поглядів, розвиток власної суспільної активності, отримання інформації, що відповідає її віку.
- ХОЧЕМО ПРАЦЮВАТИ. Діти мають право на працю та належну винагороду за її здійснення. Але вік, з якого допускається прийняття дитини на роботу, становить 16 років. Діти, які досягли 15-річного віку, можуть прийматися на роботу, що не завдає шкоди їх здоров’ю і навчанню, за згодою одного з батьків або особи, яка замінює батьків.
- ВІЙНА. Діти мають право бути захищеними від війни. Неприпустимо, щоб діти залучалися до збройних сил або брали участь у війні.
- ЗАХИСТ ВІД НАСИЛЬСТВА. Вкрай важливо пояснити, що будь-яка форма агресії або сексуальної експлуатації є неприйнятною, дитину потрібно навчити не соромитися і не замовчувати такі факти, роз’яснити у зрозумілій формі (зважаючи на вік та особливості розвитку) право самостійно звернутися за допомогою до вчителя або до поліції (102).
- ПОГАНА КОМПАНІЯ. Держава здійснює захист дитини від втягнення у злочинну діяльність, залучення до вживання алкоголю, наркотичних засобів і психотропних речовин; залучення до екстремістських, релігійних, психокультових угруповань та течій, використання її для створення та розповсюдження порнографічних матеріалів, примушування до жебрацтва, бродяжництва, втягнення до азартних ігор.
- ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НЕПОВНОЛІТНІХ. Настає внаслідок завдання моральної чи матеріальної шкоди іншим особам або державі. Майнова відповідальність, якщо дитина не досягла відповідного віку-відшкодовується батьками, з 14 років – з майна дитини (ст. 1178 Цивільного Кодексу України). Кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення кримінального правопорушення виповнилося 16 років, а за деякі види злочинів- з 14 років (ст. 22 Кримінального кодексу України).
- ПРАВО НА АДВОКАТА. Якщо неповнолітня особа порушила закон або потребує адвоката, держава забезпечує дитині право на професійну правничу допомогу.
Захист прав дітей є не лише обов’язком батьків, але й відповідальністю держави. Дотримання правових норм і забезпечення належної підтримки дітям сприяє формуванню здорового та справедливого суспільства. Якщо Ви або ваша дитина зіштовхнулися з порушенням прав, наша юридична фірма готова надати професійну правничу допомогу та підтримку. Ми віримо, що кожна людина заслуговує на щасливе дитинство та можливість реалізувати свій потенціал у безпечному середовищі.